1. אודות
  2. הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ)

הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ)

 
הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) נולד בשנת 1937 בשכונת קטמון בירושלים למשפחה חילונית. בשנות העשרה שלו חזר בתשובה, והוכר, כמעט מהיום הראשון, כעילוי יוצא דופן. בשנות לימודיו בתיכון, כמו גם בעת לימודי הכימיה והפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, הקדיש את מרבית זמנו ללימודי יהדות, בנגלה ובנסתר. בשנים אלה הכיר את הרב שמריהו ששונקין והרב שלמה זוין ז"ל ובילה במחיצתם שעות רבות. בהשפעתם למד במשך תקופה קצרה בישיבת חב"ד "תומכי תמימים" בלוד. הוא היה ממקורבי הרבי מליובאוויטש, ובשנותיו האחרונות של הרבי היה הרב שטיינזלץ האדם היחיד שעמו נהג להסתגר ביחידות במשך לילות שלמים כדי לדון בנושאים שונים. בשנת 1991 שינה הרב שטיינזלץ את שם משפחתו ל"אבן ישראל" בהכוונתו של הרבי.
 
הרב עסק ועוסק במגוון תחומים: החל בכתיבה בכתבי עת שונים, במסירת הרצאות ושיעורים וכלה בפעילות חינוכית עם בני נוער. בגיל 24, היה למנהל התיכון הצעיר ביותר בארץ. בשנת 1965 החל לבנות את ביתו, ובאותה שנה הקים בירושלים את "המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים" שהיה למפעל חייו - תרגום וביאור התלמוד הבבלי במשך 45 שנה. התרגום המדויק, הביאור בעברית מודרנית וקולחת, יחד עם תרשימים ותמונות, הסברים ומבואות, מידע ביוגרפי על חכמי התלמוד, עיונים ומפתחות מפורטים – כל אלה הפכו את התלמוד לפתוח ונגיש עבור הקהל הרחב, תאב הידע שלא היו לו הכלים לפתוח את דלתות התלמוד. 

במקביל למפעל התלמוד שלו, הספיק הרב להקים בירושלים את "מרכז שטיינזלץ", הוצאת ספרים, מוסדות חינוכיים רבים, ביניהם ישיבת תקוע, לקבל את פרס הנשיא ופרס ראש הממשלה, ללמד באוניברסיטת ייל, לכתוב מאות מאמרים, לפרסם בלוג קבוע ב"וושינגטון פוסט" ולהוציא לאור כשישים ספרים בתחומים מגוונים מתוך עולם הידע היהודי: ביאורים בתורת הנסתר והחסידות (ביניהם: מבוא לתורת הסוד – "שלושה עשר עלי השושנה" ופרשנות לספר היסוד של חב"ד –"ביאור התניא"), ספרי מבוא והדרכה לתלמוד ("המבוא לתלמוד" ו"המדריך לתלמוד"), פרשנות והגות, עיון ופילוסופיה.

בתפקידו כנשיא ישיבת תקוע, הרב מעורב בחיי היום יום בישיבה ויוצר קשר אישי וחם עם התלמידים. הרב מלמד פעמיים בשבוע שיעורים בגמרא, מחשבה ובחסידות. התלמידים זוכים לשוחח אתו ביחידות ולקבל ממנו עידוד להתקדם בתורה ובכל תחום.
 
לאתר "שפע" של מכון שטיינזלץ
 
 
כיפה, יהדות, פרשת שבוע, חגים,ביכורים