1. אודות
  2. אודות הישיבה

אודות הישיבה

ישיבת ההסדר בתקוע מרשת מוסדות "מקור חיים" נוסדה בתשנ"ט בישוב תקוע שבצפון גוש עציון, ובנשיאותה עומד הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ.

בישיבה, המונה כיום כ-100 תלמידים, קיימת אווירה משפחתית, חמה ופתוחה בין התלמידים לאנשי הצוות ובינם לבין עצמם.
נשיא הישיבה, הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ שליט"א, מעורב בחיי היום יום בישיבה ויוצר קשר אישי וחם עם התלמידים. הרב מלמד פעמיים בשבוע שיעורים בגמרא, בענייני מחשבה ובחסידות. 
בית המדרש בישיבה מהווה מקום של התרחשויות מרובות, כשהעשייה העיקרית היא לימוד. הישיבה אינה מנסה לכוון את התלמיד לכיוון לימודי מסוים, אלא להעשיר אותו בכל תחומי הלימוד; מהלימוד הבית מדרשי דרך לימוד תחומים שונים בלימודי הרוח ועד תחומי עניין שבמבט ראשון נראים רחוקים מהווית בית המדרש. התפיסה היא שכל אחד צריך להיות "מענטש" ולקחת אחריות על עצמו והחלומות שלו כשבית המדרש מהווה מקום שבו כל זה מתרחש, ובו ישנן חבורות לימוד וצוות שמאפשרים לתהליך לקרות בנחת, שמחה והומור, אבל ברצינות לגמרי.
בתחום הגמרא 
אנו מנסים לרכוש כמה שיותר לימוד לרוחב ולעומק ורכישת ארגז כלי לימוד הכוללים: 
א. לימוד מקורות ראשוניים ומקבילים לגמרא- תנ"ך, מדרשי הלכה, משנה, תוספתא וירושלמי.
ב. לימוד של הסוגיה בניסיון להבין את הפשט היטב ולראות בעין בוחנת מה בדיוק "קורה בסוגיה". אנו מאמינים ש"ללמוד" פירושו לשבת סביב השולחן עם כל חכמי הדורות וללמוד עמם מתוך הבנה, שאמנם אנחנו יושבים בקצה השולחן אבל אנחנו הדור הבא ורוצים לקחת חלק פעיל בעניין.
ג. לימוד ראשונים בשיטתיות על הסוגיה ועיון באחרונים.
ד. העברת "חבורה", דהיינו שיעור שכל תלמיד מעביר לחבורה, במטרה להעמיד את התלמיד על הרגליים ולקבל פידבקים על השיעור.
ה. בנוסף ישנו שיעור שבועי בשעות הערב המשלב כתיבה אישית למעוניינים בכך.
לימודי בקיאות - בסדר ערב לומדים את המסכת בבקיאות, ובסדר צהרים אחת התכניות היא לימוד שוטף ומעמיק של הירושלמי על המסכת הנלמדת. 
הלכה- לימוד ההלכה מקבל נפח משמעותי בישיבה ונעשה בשני שלבים: 
לפני הצבא- לימוד שוטף של טור, בית-יוסף ושלחן ערוך כדי ללמוד את השפה הבסיסית של ההלכה ולעבור על הרבה נושאים.
אחרי הצבא- לימוד נושאים שונים עד הפסיקה, כולל לימוד רציני של תחום השו"תים ו"שימוש" אצל פוסקים. המעוניינים נגשים למבחני סמיכה ברבנות, אבל המטרה אינה דווקא מבחני הסמיכה, אלא קניית שפת ההלכה כתחום שאינו מסתיים לאחר ה"הסדר".
תנ"ך- לימוד בהיקף ובעיון, לימוד התנ"ך מתאפיין בדיבור גלוי וכן על הנושא הנלמד וניסיון לקחת מהתנ"ך השראה והכוונה לחיים שלנו כיחידים וכציבור.
חסידות- אמונה- מחשבה-  לימוד אישי ובחבורה  של מגוון ספרים ושיטות שונות. לימוד החסידות בישיבה הוא הלימוד העיקרי בתחום, אבל השאיפה היא ללמוד ולפגוש כמה שיותר עולמות בתחום החסידות; מהזוהר ועד לספרות כללית ומדעים מדויקים, רח"ל.
בישיבה ישנם שיעורים נוספים – בתחומי הקדש - משנה, אחרונים, פרשת שבוע וקורס מעשי בשחיטה.
בתחומים כלליים- היסטוריה, תרבות, ספרות, פילוסופיה, מוסיקה וכלכלה (התכנית משתנית כל שנה לפי הביקוש).
עניינה של החסידות הוא נכונות למאמץ לחיות חיים בעלי מתח דתי גבוה ומתמיד. את הרצון הזה מנסים להוציא אל הפועל בישיבה דרך לימוד משותף בספרי החסידות, בשיחות והתוועדויות בחבורה, עם אנשי צוות ובלעדיהם, ובליווי ניגון ולגימה. החשיבה הדתית האישית מפתחת רגשות של שמחה, בטחון בה' ובטחון עצמי כיהודי. 
הישיבה איננה כופה על אדם לעשות דבר שאינו חפץ בו. האווירה של הקשבה, קבלה וחום אנושי מאפשרות תהליך אישי יציב של גדילה. כל אחד מוזמן לצמוח מתוך עצמו ויכולותיו ועל פי רצונו ושאיפותיו. לצד תכנית הלימוד המסוימת שמהווה חוט שדרה לכל בית המדרש, כל תלמיד בונה לעצמו תכנית אישית כתובה, מתוך נטילת אחריות על עצמו ועל חלומותיו, והצוות נכון ללוות אותו בדרכו.
תלמידי הישיבה משרתים בצבא במסגרת מסלול ההסדר בתפקידים מגוונים. במהלך השרות הצבאי הם מקיימים קשר ישיר עם אנשי הצוות ועם חבריהם בישיבה.
לצד מסלול "ההסדר" קיימים מסלולים של כולל אברכים, ישיבה גבוהה, תכנית הלכה ותכניות הוראה. 
ישיבת תקוע מוכרת כשלוחה של מכללת הרצוג ללימודי הוראה. ניתן לשלב לימודי הוראה לתואר B.E.D במסגרת הלימודים בישיבה.
כיפה, יהדות, פרשת שבוע, חגים,ביכורים