1. מבפנים החוצה
  2. תכנית השליחים "מקור חיים"

תכנית השליחים "מקור חיים"

                                                                   תכנית השליחים "מקור חיים"

רקע 

תכנית השליחים הוקמה בשנת 2005 בהכוונת הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ על ידי בוגר ישיבת מקור חיים, שמואל גרין. התכנית פועלת ב-3 קהילות ברחבי ארצות הברית: בהיילנד פארק, ניו ג'רזי, באיזור וושינגטון, ובפינקס, אריזונה. בימים אלו מרחיבה התכנית את שורותיה לקהילות נוספות.

מטרת התכנית להוות גורם מעורר ומדרבן בקהילה היהודית כדי ליצור יהדות חיה ונוכחת בחיי היום-יום של הקהילה – הנוער והמבוגרים כאחד. התכנית מאמינה בפעילות במגוון רחב של קהילות, כולל קהילות קונסרבטיביות וחושפת את השליחים לסביבה יהודית אחרת.

 

למה לקחת חלק בתכנית?

יהדות ארצות הברית עומדת בפני מצב לא פשוט. בישראל יש מעין מאבק על הקיום הפיזי, אך בארצות הברית מתמודדים היהודים במאבק על קיום הרוחני והיהודי. תכנית השליחות מחברת את השליחים למגוון הקהילות היהודיות באופן מלא – דרך מגורים, עבודה בבתי הספר, לימוד עם מבוגרים ותכניות בקהילה. השליח יוצא מד' אמותיו ונוטל חלק במאמצי הקהילה לחזק את הקיום היהודי שלה כגורם מוביל. הצטרפותו לקהילה ועבודתו המאומצת מאפשרים חיים יהודיים חדשים, ערים יותר וחיים יותר. פעמים, הדברים הפשוטים ביותר הם הדברים בעלי המשמעות הרבה ביותר. כל שליח משאיר רושם בלתי נשכח ומקדם את הקהילה אל המטרה המשותפת, ובו בזמן – משנה ומרחיב את תפיסת היהדות שלו עצמו.

 

מה מיוחד בתכנית?

• חופש ואחריות: התכנית קטנה, וקיים אמון מלא בשליחים. כל שליח מקבל את כל צרכיו – רכב, דלק, אוכל ודמי כיס בסך 400 דולר. מכאן והלאה האחריות הינה בידי השליח. כל אחד מעצב את אופי שליחותו על פי מי שהוא, ומתמקד במה שמעניין אותו: מארגון אירועים ועד ללימוד עם קבוצות קטנות יחידים. השליחות היא בידיו של השליח.

• תמיכה וליווי צמוד: כל שליח מלווה באופן אישי על ידי כמה אנשים בארץ ובחו"ל. כמו כן, הרב שטיינזלץ מלווה כל שליח באופן אישי, לפני השליחות ובמהלכה.

• חיבור עמוק עם הקהילה: השליחים מתחברים לקהילות באופן מלא. הם מתגוררים עם משפחות בקהילה, וזוכים לקשר הדוק ובלתי אמצעי איתן. על מנת לשמור על פרטיות, בדרך כלל יגור השליח בבייסמנט (קומה תחתונה) עם חדר, מקלחת ושירותים פרטיים.

• גיוון בעבודה: העבודה נעשית בקרב טווח רחב מאוד של גילאים וזרמים יהודיים, והיא מגוונת מבחינת אופייה: לימוד בכיתות, חברותות, ארגון פעילויות והפקת אירועים. כיוון זה מאפשר לכל אדם למצוא את מקומו, ובו בזמן לצבור ניסיון מגוון.

• אתגר: הקושי וההתמודדות היומיומית עם סביבה לא מוכרת מהווים רקע מצויין להתפתחות אישית ודתית, כאשר ההשקעה והעבודה האינטנסיבית הן המתכון להצלחה והמקור לסיפוק ולגאווה של השליח. השליח לומד מהר מאוד שאין גבול ליכולותיו, ושהמפתח העיקרי לשליחות הוא – לחלום בגדול ולשאוף להגיע עד למעלה.

• תכנית הכשרה מקיפה ואישית: הכשרה אישית וקבוצתית נערכת קודם השליחות מתוך רצון להביא כל שליח בדרכו למקום של ביטחון בשליחות והבנה טובה של המשימה שלפניו. ההכשרה תיערך לאחר פסח. השליח מוערך כמשקלו בזהב, והיחס ובניית הקשר האישי איתו ייעשו בהתאם.

 

את מי אנחנו מחפשים?

אם:

• אתם רווקים או רווקות שסיימתם חובותיכם לצבא וכו' (למשל: אחרי הסדר)

• בוערת בכם התשוקה להביא חלומות גדולים לידי מעשה

• אתם מוטרדים ממצבו של עם ישראל בתפוצות

• אתם רוצים לראות עולם, להכיר קהילות שונות

• אתם מחפשים לעבור חוויה בונה, משמעותית ומבגרת

מקומכם איתנו!!

 

שלבי הקבלה וההכשרה:

 

מיד לאחר חנוכה – מתחיל הפרסום והגיוס לקראת תכנית ההכשרה

עד ט"ו בשבט – מראיינים ראיון ראשוני את כל המעוניינים. הראיון כולל שיחה אישית, מידע על תכנית השליחות, ומילוי שאלון.

בין ט"ו בשבט לפורים – החלטות: אתם מחליטים אם אתם רוצים אותנו ואנחנו מחליטים אם אנחנו רוצים אתכם.

בין פורים לפסח – לאחר שהחלטנו יחד שאתם רוצים לצאת לשליחות, עוסקים במלאכת הזיווג, בה נתאים לכם את בן הזוג הטוב ביותר למשימה העומדת בפניכם. כמו כן, נחליט היכן תוצבו.

מיד לאחר פסח – תכנית הכשרה מקיפה ביותר, שתימשך כ-7 שבועות, יום בשבוע.

לקבלת דוגמא לתכנית הכשרה תוכלו ללחוץ כאן: [כאן צריך לעשות היפר לינק לPDF  של תכנית ההכשרה!]

קצת לאחר שבועות – הכשרה פרטנית. שליחים שכבר שבו יעבדו אתכם על יחידות התקפות במיוחד למקום שאליו אתם הולכים.

תחילת אב – יציאה לעבוד כ"צוות בית מדרש" במחנה "מושבה" בפנסילבניה – שם תכירו את הנוער האמריקאי בצורה לא מחייבת, תעבירו פעילויות ותתרגלו לאווירה.

תחילת אלול – תקופת החפיפה: מגיעים למקום השליחות יחד עם שליח מהשנה שעברה, ומתחילים להכיר, להתרגל ולעבוד עם תמיכה של השליח הקודם ושאר אנשי צוות התמיכה שלנו.

ראש השנה – נשארתם לבד, שניכם, ויצאתם לדרך!!

שבועות – פחות או יותר אז מסתיימת השליחות. כל הכבוד על העבודה הקשה!

 

הצוות המלווה של השליחות

• הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ זמין לשליחים במייל ישיר. אפשרות גם לקבוע איתו פגישה טלפונית בתיאום עם המזכירה שלו. 

• הרב שמואל גרין - מקים התכנית, המנהל שלה, והאחראי על השליחים בפועל בארה"ב. גר בארצות הברית, ואחראי על הכל. שמואל זמין בכל שעה בטלפון ישראלי (עלות שיחה ישראלית): 0579461840, ובמייל: mekorchaimus@gmail.com. אפשר להתקשר אליו לקבלת כל מידע שהוא.

• נתן גזונדהייט – אחראי התכנית בארץ ורכז תחום תמיכה והכשרה. מתגורר בארץ, אחראי על מציאת שליחים, ראיונות ותכנית ההכשרה שלאחר פסח. כל מי שמעוניין בפרטים על התכנית מוזמן להתקשר: 0542-115-882, או במייל: natanges@gmail.com. נתן גם תומך מרחוק בכל בעיה, שאלה ועזרה שנצרכת לשליחים לאורך השנה.

• חגי שלזינגר – אחראי תחום גיוס. מתגורר בארץ. אחראי על ליווי המועמדים לשליחות ותמיכה בכל שלבי ההחלטות וההכשרה.

• הרב אריאל הולנד והרב שוקי מאירסון – פוסקי התכנית. הם זמינים לשליחים לגבי כל שאלה הלכתית שיש להם.

• פסיכולוגים ויועצי זוגיות בהם יכולים השליחים להתייעץ בעניינים שקשורים לכך.

• מדריכים ותיקים ומקצועיים העוזרים להם בהכנת פעילויות.

• אנשים בקהילה שאחראים לתמוך בקשיים הטכניים שבהם נתקלים השליחים

• שליחי העבר הזמינים לכל שאלה בכל נושא כל שעה ביום.

 

לפרטים נוספים, תמונות, קטעי וידאו ומידע באנגלית – נא לחצו כאן! 

 

 

כיפה, יהדות, פרשת שבוע, חגים,ביכורים